Župní soutěž všestrannosti - část I

29. března 2010 v 18:51 | Jaroslav Skopal, Alois Košťálek |  Z činnosti

Gymnastika, šplh, plavání - Přerov 27. března 2010

Další obrázky jsou ve fotogalerii

Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova uspořádala v přerovské sokolovně a v přerovském plaveckém v sobotu 27. března 2010 prvou část sokolské župní soutěže všestrannosti v gymnastice, šplhu a plavání. Díky ochotě učitelek Jany Nevřivové a Jitky Vybíralové jsme na gymnastické části soutěže mohli uvidět i 19 dětí z mateřských škol U tenisu a Dvořákova 23, které doplnily děti z přerovského Sokola na celkový počet 29. V trojboji přeskok, lavička, akrobacie této nejmladší kategorie se nejlépe umístily děti Klára Jaklová z MŠ U tenisu před Markétou Peckovou ze Sokola Přerov a Mikulášem Trojkem z MŠ U tenisu.
Účast jen sedmi žáků a čtrnácti žákyň ve věkových kategoriích od 7 do 14 let ukazuje pokles zájmu o gymnastiku v Sokole a v naší tělovýchově vůbec, i když stále zůstává základem pro všechny sporty. V naší Sokolské župě Středomoravské - Kratochvilově se gymnastice na základní úrovni věnují pouze tělocvičné jednoty Sokol v Přerově, Lipníku a Hranicích. Na druhé straně potěšilo, že do gymnastické soutěže se zapojili sourozenci z cvičitelských rodin, což platí např. o čtyřech sourozencích Poljakových, jejichž dědečkem je cvičitel Milan Geryk ze Sokola Přerov, dále to byli z téže jednoty dva sourozenci Krejčířovi a dva Michalíkovi nebo ze Sokola Hranice dva Kálalovi, které přivedl jejich dědeček cvičitel a starosta Sokola Hranice Pavel Vývoda. Kvalitou a účastí se vyznamenaly čtyři zúčastněné sestry Šromotovy ze stejnojmenné cvičitelské a činovnické rodiny Sokol Lipník nad Bečvou. Doplnil je ještě žák Jan Šromota, ale jen ve šplhu. Z Lipníka přijely i dvě sestry Martina a Michaela Střelecké.
Tři odchovankyně cvičitelky Anny Bouchalové Naděžda Peňáková, Jana Kuchrýková a Kristýna Holcová ze Sokola Přerov zachraňovaly čest v účasti dospělých gymnastek a také předvedly pěkné výkony, zejména na kladině. Pěkně je doplňovala i starší žákyně Tereza Pitrová ze stejné jednoty. Příslibem pro budoucnost je dohodnutá účast nejmladší gymnastické zálohy ze sdružení ATLAS v Přerově, což může zvýšit účast žactva i konkurenci. Sokol se rád otevře dalším organizacím, s čímž přišla už dříve župní náčelnice Milada Havlíčková, která zve děti z mateřských škol, jejichž prostředí sama jako učitelka velmi důvěrně zná.
Ve šplhu soutěžilo 40 sokolských cvičenců a na startovní bloky v plavání se postavilo 32 závodníků. Objevili se navíc i zástupci z tělocvičných jednot Sokola Kokory, Beňov a Vlkoš. Župní náčelník Zbyněk Harašta při závěrečném udílení medailí pozval všechny soutěžící i na druhou část soutěže v atletických disciplínách. Ta se má konat na atletickém stadionu Spartaku Přerov 15. května a ti, kteří předtím prošli i gymnastikou, šplhem a plaváním, budou navíc vyhodnoceni i v kompletní soutěži všestrannosti.
Z měřitelných výsledků uvádím ve šplhu 4,5 m výkony sedmiletého Štěpána Kosíka 5,5 s, osmileté Elišky Přikrylové 7 s, oba z Přerova, a desetileté Johany Šromotové 5,2 s. Žena Vlasta Krejčiřová z Přerova dosáhla ve šplhu času 3,8 s a muž Dušan Kosík z Přerova bez přírazu při startu ze sedu 5,6 s.
Jedenáctiletá Kateřina Šromotově uplavala 25 m za 22,3 s, její třináctiletá sestra Kamila 50 m za 40,7 s a dorostenec Adam Vašica z Vlkoše 100 m za 01:36,1.  JS

Ze Sokola Kokory se zúčastnili (pouze ve šplhu) 4 chlapci a 1 děvče. Využili jsme i časové rezervy před závodem a prošli se kolem historických hradeb Přerova s výhledem na Bečvu. Zachytili jsme při nástupu i dalšího cvičence z Kokor, tentokrát mezi těmi úplně nejmenšími, ten ale kráčel pod praporem Sokola Přerov. Dvě druhá a jedno třetí místo podle kategorií, to bylo tak akorát. Musíme se více věnovat šplhu na laně, jsme více zvyklí na tyč. Odměna byla odpovídající - tatranky a zmrzlina. Chybí nám gymnastika a plavání, což odpovídá podmínkám. Snad nás na podzimním šplhu bude víc. Snad bude i pro ostatní zajímavá některá z fotografií. Plná tělocvična se nám líbila.   Kš
Podrobné výsledky obdržely zúčastněné jednoty

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama