Z valné hromady Sokola Paršovice

14. března 2010 v 10:09 | Jaroslav Skopal |  Organizační

12. března 2010

Valná hromada sokolů tělocvičné jednoty se konala 12. března 2010 v místní sokolovně. Účastníci valné hromady zhodnotili činnost své jednoty, udělili absolutorium odstupujícímu výboru a zvolili výbor nový. Starostou T.J. Sokol Paršovice byl opětovně zvolen Martin Růžička, který bude i vyslancem jednoty v novém župním výboru, jenž bude ustaven 14. března na valné hromadě Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy v Přerově.
Obec Paršovice, ležící 9 km od Hranic a v nadmořské výšce 322 m, má asi 400 obyvatel a o sportovní a kulturní činnost se v ní starají hlavně místní Sokol a Sbor dobrovolných hasičů. Sokolů je asi 40. Obě sdružení spolupracují a jsou v plném souladu s obecním zastupitelstvem. Paršovickou sokolovnu postavili místní sokolové v roce 1924. V roce 1973 byla převedena na zemědělské družstvo a byl k ní přistaven další objekt pro potřeby družstva. Člen výboru Sokola Jaroslav Gadas se mně pokoušel osvětlit složitost uplatnění restitučního zákona při snaze o vrácení původního sokolského majetku po znovuobnovení Sokola po roce 1990. Nakonec se ukázalo jako optimální řešení, že celý komplex v dražbě odkoupí obec. Sokoli i další organizace zde mají zajištěny vhodné podmínky pro svou činnost.
K těm dalším uživatelům patří i country skupina Happy Chick, která dnes tvoří samostatné občanské sdružení, i když ještě nedávno vystupovala pod Sokolem. Její vystoupení mohli ohodnotit i účastníci nedávné přehlídky tanečních skupin a pódiových skladeb pořádané naší sokolskou župou a Sokolem Přerov. Členy tohoto tanečního souboru jsou mládež a dospělí z Paršovic a z okolních obcí.
Hlavní náplní činnosti Sokola Paršovice je cvičení žen a dětí, volejbal a badminton, k čemuž sál sokolovny plně vyhovuje. Žactvo jezdí na župní atletické soutěže, ženy cvičitelky navštěvují semináře cvičitelů a mají snahu si udržet na výši svou cvičitelskou kvalifikaci. Jednota pořádá i turistické výšlapy, jako byl nedávný výstup na Radhošť. Samozřejmostí jsou každoroční sokolské plesy v sokolovně, lampionové průvody a dětský den.
Ocenil jsem, že při odchodu z valné hromady mně již za tmy ukázala náčelnice Ludmila Gadasová pamětní kámen zabudovaný do zdiva sokolovny v čase její výstavby. Je zde připomenuto datum 2. června 1924 se slovy SOKOL - SOBĚ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama