Z odhalení jezdecké sochy T.G.Masaryka

7. března 2010 v 15:03 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Navzdory počasí se oslava vydařila


Na oslavu 160. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, která se konala 6. března v Lánech u Prahy, přišlo pozvání také také do naší sokolské jednoty. A kdo jiný by měl na tuto akci jet, než vzdělavatel, zvlášť, když stále ještě platí, že nová metla dobře mete? To byl jeden z důvodů, proč jsem se do Lán rozjel. Dalším důvodem byla skutečnost, že v tomto letním sídle našich prezidentů jsem ještě nikdy nebyl, ačkoliv jsem se tam již dlouho chystal. Přinejmenším od konce šedesátých let, kdy jsem na letišti ve Kbelích u Prahy vojákoval, ale protože Lány byly až za naším vycházkovým obvodem, takového vzdálení od kasáren jsem se nikdy neodvážil. Teď se mi to konečně podařilo, a až na to počasí jsem nelitoval. Bez problémů jsem na Hlavním nádraží v Praze našel zvláštní vlak, který nás měl dovézt do Lán. Bez problémů nejen proto, že to byl vlak historický, tažený skutečnou parní lokomotivou, ale také proto, že v jeho okolí postávaly četné postavy v historických uniformách, většinou legionáři. Jen sokolské kroje jsem nějak postrádal. O to více jsem byl potěšen až na místě, když v muzeu T.G.M. v Lánech jsem potkal skupinu asi dvacetiletých chlapců a děvčat v historickch sokolských krojích.
Byli to členové T.J. Sokol Libeň, ale přehled měli také o činnosti dalších pražských sokolských jednot, jak jsem se v rozhovoru s nimi přesvědčil. Mrzí mě však, že jsem si jich nevyfotil. S dalšími sokoly jsem se setkal až odpoledne. Byla to skupina asi pěti praporečníků doprovázená rovněž krojovanými sokolskými sestrami - všichni již pamětníci předúnorového Sokola. Jedni, se kterými jsem také hovořil, byli ze Stochova, nejbližší železniční stanice od Lán, a další zřejmě z Prahy nebo okolí.
K vidění toho bylo v ten den v Lánech mnohem víc. Samozřejmě otevřeno bylo muzeum a vedle ve velkém stanu po celý den probíhal kulturní program. Mě, a zřejmě nejen mě, v něm nejvíc zaujal koncert dixilandu z Rakovníka, který dokázal některé posluchače úplně rozparádit. Já jsem při jejich hudbě neposkakoval ani nedělal vláček, ale kvůli ní jsem zapomněl na slavnostní položení věnce u hrobu T.G.M, takže o průběhu tohoto pietního aktu nemohu podat informace. Odpoledne vystupoval v tomto stanu také swingový orchestr sester Havelkových a po celý den se zde střídaly krojované soubory z Masarykova rodného Slovácka a pokud jejich členové nevystupovali, zahřívali sebe i své české přátele pravou moravskou slivovicí. Jen po celé dopoledne nebyl venku u četných stánků skoro nikdo. Pivo rozdával krušovický pivovar zdarma, a jak mi řekli výčepní, kvůli zimě toho sami víc vypili než rozdali. O něco lepší to bylo u stánku s párky, které byly také zdarma. Prý od Rátha. Už jsem si myslel, že celá akce, co se týče účasti veřejnosti, dopadne katastrofálně. ale po obědě lidé začali houfně přicházet. Plný byl nejen stan s kulturním programem, ale plno bylo také u prodejních stánků. Nejvíc s grogem a horkou medovinou. Po slavnostním odhalení sochy, které kvůli hlavnímu sponzoru sochy hejtmanu D. Ráthovi, bylo v režii většinou sociálních demokrátů, ale na podiu byl také jeden sokol, se konala vernisáž výstavy s názvem Šlechta ve službách Masarykovy republiky. V tomto malém výstavním sále bylo také nejtepleji. Na rozdíl od areálu zámku, kde se konal koncert dechové hudby hradní stráže.
Pro přiblížení , jaká tam byla zima, musím uvést, že pro posluchače koncertu hořely tři ohně a samozřejmě prodáván grog a další nápoje na zahřátí. Nejlepší nápad ale měla paní Lívie Klausová, která v přestávce koncertu vybídla kapelníka slovy: "tak už hrejte" a kapelu také vybídla k pochodu kolem dokola před prostranstvím bývalé zámecké konírny. V té zimě se přidali i ostatní. Paní Lívie v čele s dětmi, možná vnoučaty a samozřejmě s bodygardem. V první řadě s nimi i já. Skoro po boku první dámy republiky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama