Vzpomínka na obnovu Sokola Přerov

18. března 2010 v 18:51 | Bohumil Domanský |  Historie

Vybráno z valné hromady 25.2.2010

K obnovení činnosti Tělocvičné jednoty Sokol Přerov vystoupil br. Bohumil Domanský na 93.řádné valné hromadě Sokola Přerov - 25. 2. 2010
Sestry a bratři,
chtěl bych na dnešní valné hromadě připomenout 20. výročí obnovení činnosti Sokola Přerov. Přerušení naší činnosti trvalo dlouhých 42 let.
Před dvaceti lety - 7. ledna 1990 - se konal v Praze sjezd, kterého se zúčastnilo 2700 bývalých sokolů a byla obovena činnost Československé obce sokolské. Z Přerova se zúčastnil br. Zdeněk Tichý se třemi dalšími členy tehdejšího Spartaku. V Přerově jsme potom uskutečnili několik přípravných schůzí a pro obnovení činnosti naší jednoty byl symbolicky zvolen 7. březen - výročí narození TGM. Zakládající schůze se zúčastnilo 95 bývalých sokolů. Starostou byl zvolen br. Zdeněk Tichý, místostarostkou ses. Lída Chytilová, která v následujícím období často řídila činnost výboru za nemocného starostu. Proběhla jednání se Spartakem, který nám uvolnil zasedací místnost v sokolovně, byl založen běžný účet u Komerční banky a na Katastrálním úřadě se zjišťovala možnost vrácení našeho sokolského majetku.
Na snímku Miloše Přidala je záběr z obnovující schůze či valné hromady v roce 1990, Zdeněk Tichý při projevu
Přijetím zákona č. 173 z roku 1990 měl být Sokolu navrácen veškerý majetek, který vlastnil ke dni 31. března 1948. Trvalo však ještě několik let, nežli nám byla sokolovna vrácena.
V lednu 1991 vstoupila do Sokola většina členů odboru rekreační tělovýchovy a oddílu sportovní gymnastiky, kteří byli doposud členy Spartaku. Počet členú tak stoupl na 470 a bylo zahájeno pravidelné cvičení všech složek. Museli jsme však platit nájemné Spartaku - byli jsme sice majiteli sokolovny, ale uživatelem byl Spartak. V roce 1993 byl zvolen nový výbor v čele se starostou br. Jaroslavem Skopalem, který zahájil nová jednání se Spartakem. Jejich výsledkem bylo navrácení sokolovny a hřiště v srpnu roku 1993.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama