Ze setkání Tyršova klubu v Praze

22. února 2010 v 20:19 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

20. února 2010

Na jedenáctém setkání Tyršova klubu jsem si se zájmem vyslechl českou filozofku Annu Hogenovou, která pronesla úvodní slovo k sokolským vzdělavatelům a činovníkům na téma Jak dál v Sokole. Přiznám se, že po běžné mediální masáži, které jsem jako každý český občan denně vystaven, bylo slovo uvedené lektorky a členky Sokola přímo balzámem na duši.
Na začátku položila otázku vztahu k tomu, co bylo kdysi a co je dnes. Řekla, že po každé revoluci se najde skupina, která podporuje jen to, co je "in", nové a "moderní". Připomněla význam "počátku" toho, co se jen jednou narodilo za určité situace a za účelem řešení nějakého významného problému. Týká se to i vzniku Sokola v roce 1862. Sokol se stal místem kontinuity české dějinnosti, kterou nemáme zaměňovat s nacionalismem. Dnešní dobu charakterizovala jako dobu zbožňující výkon. Výkonnost či výkonovost prostupuje základy všech institucí. Objevuje se i v Sokole a ovlivňuje jeho program a stanovy. To však neznamená, že to tak v Sokole také musí být. Do Sokola nepatří hledisko "kolik Sokol vydělal".
Základem pro dnešní Sokol jsou témata udržování zdraví, sociální spravedlnosti, rodiny, mravnosti, dobrých vztahů mezi lidmi a další jim podobná. Za své převzala krédo profesorky Jarky Peškové "nenechat se otrávit" při vzdorování některým trendům doby, s nimiž nesouhlasíme. Z nich vzpomenula např. uplatňování "kindermanagementu". Toto nové slovo vzniklo v Německu, když i tam se před lety začaly projevovat snahy dávat do čela jen mladé, kteří upřednostňují jen výkonnost. Média jsou, podle ní, v rukou kindermanagementu, který charakterizovala tak, že ti lidé by neudělali zkoušku na filozofii, ale zato mají velkou sebedůvěru v sebe a vyznávají, že podstatou bytí je moc. Takže pokud jde o Sokol, nenechat se otrávit v úsilí o zachování podstaty Sokola.
Při hodnocení stavu současné politiky se Anna Hogenová nevyhnula aplikaci teze o napětí mezi legalitou a legitimností nebo jinak řečeno mezi zákonem a svědomím. Jako příklad krajního přístupu uvedla, že jeden právník z Plzně si v jednom případě své stanovisko zjednodušil prohlášením, že on je právník, ne etik. S napětím mezi zákonem a svědomím je spojena nejistota. V ní trvale pracovali prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. Současným politikům toto napětí chybí. Nejhorší jsou lidé bez svědomí, bez skrupulí. Ti mluví jen o systému. Takovým byl i Adolf Eichmann, aplikátor holocaustu, systémového vybíjení lidí. Neznal lítost.
Anna Hogenová popřála Sokolu dostat do Stanov i svědomí. Sokolové, ze kterých se v zajetí stali legionáři, řešili celou řadu otázek svědomí při svých domluvách a rozhodování, jak se ve válečném konfliktu a ve své situaci zachovat. K aktuálním obecným problémům řekla, že jsme v médiích otravování reklamami. Když jsem se jí ptal, zda v duchu, v jakém se nese její přednáška, nabídla nějaký článek do novin, odpověděla, že ano, ale že byla většinou odmítnuta, když v jednom případě se to stalo se slovy, že se článek v redakci nikomu nelíbil.
K osobnostem tohoto setkání Tyršova klubu patřil i Jaroslav Kozlík. Přes svůj vysoký věk (102) stále prosazuje pravdy, kterým věří. Stěžoval si mj. na to, že už mu redakce Sokola nevzala tři články, z nichž jeden za něho v zájmu urychlení přečetla právě Anna Hogenová. Z jeho témat uvádím podporu sokolské diskuse, na níž jako na základu stojí rodina, národ i Sokol. K terminologické debatě o nových názvech obhajoval termín odbor gymnastiky, který má v Sokole jak tradici, tak i současný obsah. Jiným jeho zdůrazňovaným pojmem je "prostředí", neboť na něm závisí výchova. Některé výklady bratra Kozlíka nám mohou připadat dlouhé, ale snad by se dala při vhodném zkrácení publikovat podstata jeho myšlenek, které vycházejí z bohatých životních zkušeností. Jednání klubu řídil vzdělavatel ČOS bratr Jiří Sobota s občasnou výpomocí bratra Jaroslava Nešpora.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maki | Web | 22. února 2010 v 20:21 | Reagovat

Achojki plomin že otravuju ale mohla by jsi pro mě hlásnou..Na měm blogu hned v první článQu jsou tučně vyznačené adresy tak jestli bych tě mohla poprosit jinak moc moc se omlouvám za reklamu ale je to pro mě důležité děkuju moc pa...

2 LucWinQa | Web | 22. února 2010 v 20:23 | Reagovat

mOcinky mOcz kwásnoučký blOček a dess též :-***

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama