Přehlídka tanečních souborů a pódiových skladeb

18. ledna 2010 v 22:39 | Jaroslav Skopal, Martin Krejčíř, Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Sokolovna v Přerově 16. ledna 2010

Další fotografie viz Galerie

Sto dvacet tanečníků a cvičenců převážně ze sokolských tělocvičných jednot se v sobotu 16. ledna v přerovské sokolovně představilo veřejnosti v devadesátiminutovém pásmu. Skladby byly různého charakteru a právě ta pestrost zaujala. Stepování se však věnovala jen jedna skupina a to Stepující matky ze Sokola Velká. Že lze country tance nacvičovat v každém věku, to dokázala skupina mládeže Happy Chick z Paršovic a soubor Báječných ženských ze Sokola Majetín. Ty mají za sebou desítky vystoupení na plesech a country bálech ve svém okolí.
Mládež, která se věnuje aerobiku a disko tancům, byla reprezentována skupinou X-TREME ze Sokola Dubicko. Potlesk diváků vyvolalo zejména jejich druhé vystoupení, které je vtáhlo do víru kankánu. Začalo ruskou častuškou v kožiších a skončilo francouzsky laděným kankánem. Junior aerobik si říká skupina žaček ze Sokola Dřevohostice, jejíž vystoupení obsahově přesně odpovídalo názvu. Potěr disko tanců, tak by se dala charakterizovat skupina sedmiletých děvčátek ze sdružení D2 DANCE z Přerova, která má za sebou významné úspěchy na četných přehlídkách. Překvapila úžasnou dynamikou a dobrou znalostí předvedených dvou skladeb. Mně se snad nejvíc líbily starší žačky z odboru všestrannosti ze Sokola Frenštát pod Radhoštěm. Ve svých dvou pódiových skladbách s náčiním, v prvé to byly obyčejné židle a ve druhé stuhy, dokázaly spojit tanec s přesností akrobatických prvků a dívčím půvabem.
Ženy ze Sokola Olomouc - Chválkovice předvedly typickou pódiovou skladbu s názvem Ta naše písnička česká na hudbu Karla Hašlera v úpravě Jariny Žitné. Diváci z řad sokolských seniorů si při ní zavzpomínali na svou poslední sletovou skladbu. Ženy ze Sokola Beňov překvapily dvěma vystoupeními, poprvé v aerobické skladbě a po druhé ukázkou břišních tanců.

Čest mužů zachraňovala trojice cvičitelů z oddílu Capoeiry domácí jednoty Sokola Přerov a devítka mužů oddílu všestrannosti ze Sokola Hranice. Umění prve jmenované trojice napodobovala po skončení přehlídky skupinka přítomných dětí, které rodiče nabádali "kopej, ale nezasahuj". Muži z Hranic předvedli žertovnou pohybovou skladbu pro seniory, nazvanou Správní kluci v důchodu. Autorem pohybu je Bohumír Roubal, autorem hudby František Janeček a autorem textu Jaroslav Machek. O úspěchu skladby hovoří i první objednávky na sokolské plesy v okolí.
Přehlídka splnila svůj účel. Ukázala na nové možnosti prezentace sokolských i nesokolských oddílů před veřejností, čímž jejich činnost dostává potřebnou motivaci. Taneční gymnasticky laděná vystoupení a pódiové skladby představují prvek ušlechtilé kulturní zábavy. O úspěch akce, která má šanci na další opakování někdy za rok, se zasloužili zejména sokolští činovníci z Přerova Zbyněk Harašta, Milada Havlíčková, Marcela Haraštová, Martin Krejčíř, David Zbořil a Helena Sedláčková.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama