Beseda na balkóně kokorské sokolovny

29. listopadu 2009 v 16:22 | Alois Košťálek |  Z činnosti

V klobouku

Na besedy v tomto až nečekaně příjemném prostředí jsme si už pomalu zvykli. Na pozvánkách či plakátcích bývají tato nedělní odpoledne označena jako pohodová a tento přívlastek musíme označit i tentokrát jako pravdivý a přiléhavý. Listopadová beseda (15. 11.) byla připravena pod názvem "Přijděte v klobouku",
byl to však pouze jeden z bodů daleko širšího programu. Otevřený sokolský klub seniorů ve spolupráci s klubem ŽEN ŠEN a obecní kronikou připravil pro více než 30 občanů zejména starší a střední generace zajímavá témata, spoustu dokumentačního materiálu, starých knih a fotografií a také dobrou zábavu při povídání, ale i při hudbě a zpěvu.
Zajímavé argumenty k tématice "kokorského konzumu" či přesněji "Spotřebního konsumního spolku v Kokorách" založeného před 110 lety, přinesl pan Ing. Čestmír Jemelka, jehož rodina od spoluzakladatele spolku Ferdinanda Teimera zakoupila za I. republiky dům č.p. 45. Na základě znalostí o celkové dispozici domu a podle charakteru některých stavebních prvků je přesvědčen o tom, že na fotografii v KN není dům č. p. 45. Pak by nezbývalo, než dále pátrat po tom, ve kterém kokorském tak velkém domě byl "Teimerův konzum" umístěn, pokud by k takovému podrobnějšímu zkoumání bylo dosti sil a našli se navíc třeba i pamětníci. Účastníci besedy si mohli prohlédnout i starý vývěsní štít "Obchod hovězím dobytkem", nalezený v čísle 45 na půdě stodoly a dokumenty o dalších zajímavých až dobrodružných aktivitách dravého, ač ne vždy úspěšného, místního podnikatele z minulého století.
Vzpomenuto bylo u příležitosti "Dne veteránů" také těžkých osudů rodin Mílkových a Lichnovských, kterým se otcové z I. světové války nikdy nevrátili. Rovněž zajímavé osudy některých kokorských legionářů si jistě zaslouží naši další pozornost do budoucnosti.
Atraktivní klobouky, vlňáky a přehozy nebyly příliš četné, zato cukroví a koláčů z domácích zdrojů se sešlo tolik, že zbylo i na výslužku. Děvčatům to v kloboucích opravdu slušelo. Vojenská důstojnická čepice z I. republiky patřívala kokorskému veterináři MVDr. Josefu Štojdlovi.
V lehčím tónu se nesly nad fotografiemi vzpomínky na poslední kokorské pochování basy v roce 1989, zvláště když byli přítomni někteří z hlavních aktérů této kdysi mimořádně populární atrakce (F.S. , A. K., J. S.). Objevily se i fotografie z historické "basy" ještě v sále U Dohnalů s pány F. Matuškou a F. Veselským..
Obojživelná delegátka klubu ŽEN ŠEN (Dr.L.), která se zároveň s dalšími obětavými děvčaty starala i o občerstvení, seznámila přítomné s plány klubu na zimní období a na další sezónu.
Ve chvílích přátelského povídání si mohli individuální zájemci prohlédnout i nové zajímavé materiály - Zápisy československé strany socialistické z let 1945 - 1948, staré plány na přestavbu sokolovny už z období I. republiky a z 50. let, knihy členských příspěvků Sokola se spoustou zajímavých jmen, inventář oddílu české házené z období před 70 lety a další.
K dobré pohodě a veselé náladě významně přispěla i návštěva z "dalekého" Mníšku pod Brdy. Kokorský "emigrant" J. U. nejen že rád přišel na besedu i s manželkou, ale přinesl s klávesami i hudbu a zpěv. Všichni se rádi připojili a tak naše lidové se nesly z balkonu i do temného sálu. Někteří zpěváci se zvlášť vyznamenali a také ostatní se výborně bavili. V přestávkách mezi písněmi došlo i na "veselé historky z natáčení". Všichni se nasmáli do sytosti a tak si podle nejnovějších výzkumů výrazně upevnili své zdraví.
Za pěkné, družně a spokojeně prožité odpoledne zaslouží dík opravdu všichni účastníci, každý z nich nějak přispěl k úspěchu akce a pochvalu všichni, kteří besedu na balkoně připravili a zabezpečili. Jakmile se "nalíhne" nějaký nový a zajímavý nápad, je možné, že se na balkoně sokolovny v Kokorách opět setkáme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama