Jerry Elzner zemřel 12. září 2009

12. září 2009 v 20:02 | Jaroslav Skopal |  Historie

Z Corpus Christi, Texas

Z Texasu přišla smutná zpráva od jeho dcery Marsha Elzner ve znění:
Today my Dad passed away.
Jerry Elzner odešel v 84 letech. Narodil se v Texasu, avšak jeho rodiče pocházeli z Moravy. Do Texasu přišli za prací a stali se tam farmáři.
Jerry Elzner sloužil v americké armádě, často mimo domov, dokonce i v Evropě. Jeho poslední povolání bylo "pošťák".
V důchodu byl plný aktivit. Snažil se o udržování povědomí o rodné zemi mezi českými krajany na americké půdě. Využíval k tomu i svých funkcí v americkém Sokole, Slovanské podporující jednotě státu Texas (SPJST) a v dalších organizacích s vazbou na Československo a později Českou republiku. Málokdo se tolik najezdil do rodné země svých rodičů. Byly to malé zájezdy, protože vždy sebou bral další osoby.
V Sokole Přerov jsme se s ním setkali několikrát. Besedovali jsme s ním, ukazovali mu prostředí, ve kterém naše tělocvičná jednota působí, a několikrát jsme z jeho rukou převzali i finanční dar sokolů z Corpus Christi na obnovu sokolovny, zejména po velké povodni v roce 1997.
Jerry Elzner se dočkal řady ocenění od vládních představitelů, různých institucí a to jako doma, tak i v České republice.
Po převzetí ceny Jana Masaryka Gratias Agit 2005 koncem června 2005 na Ministerstvu zahraničních věcí v Praze se zastavil se svým přítelem Jerrym Sijanským i v Přerově při svém obvyklém okruhu Českou republikou.
Zmíněná cena je udělována každoročně nejvýznamnějším zahraničním občanům, kteří podporují v zahraničí vztah k českému jazyku, české kultuře a celému nejen kulturnímu dědictví. Mezi laureáty byl v roce 2005 mj. i Tomáš Baťa z Kanady. Řekl bych, že právě z této ceny převzaté od tehdejšího ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody měl Jerry Elzner největší radost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chci | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 16:31 | Reagovat

Good článek, ale nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko....:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama