Září 2009

Sokolský parník

29. září 2009 v 14:39 | Martin Krejčíř |  Z činnosti

19. září 2009

Další obrázky ve fotogalerii

Dne 19.9.2009 se konala v Tyršově domě akce Sokolský parník. Akce se zůčastnili za odměnu 4 členové žákovských složek z každé župy a celkem bylo 180 dětí + doprovod. Loni zastupovala naši župu děvčata z Lipníka a letos byli vybráni Vojta Bařinka, Aneta Machalíková, Tereza Krejčířová a Anička Štěpánová ze Sokola Přerov. Všichni splnili letos celou soutěž všestrannosti a měli vzornou docházku.
V sobotu akce začínala v 9 30 hod slavnostním nástupem a proslovem starosty ČOS a náčelníka a náčelnice. Poté byly položeny květiny k soše Miroslava Tyrše. V 10 hod začly soutěže pro děti. V tělocvičně utužovali týmového ducha při shazování kuželek a slalomu s gymbaly.Venku za nádherného počasí se děti učily žonglovat s míčky, skákat na trmpolínách a klouzaly se na parníku. Za každou absolvovanou disciplínu získávaly děti lístky do večerní tomboly. Ve volné chvíli si mohly samy vyrobit žonglovací míčky anebo si hrát s míči, házedly, švihadly a pod. V 15hod jsme se přesunuli do přístavu, kde na nás čekal parník. Protože byl na Vltavě ohromný lodní provoz,tak jsme jeli na projížďku směrem k Tróji. Dětem se kolesový parník opravdu líbil. Po návratu jsme mohli navštívit bazén v TD, ale my jsme šli na prohlídku noční Prahy. V 21 hod byla tombola. Každé dítě, i když nevyhrálo v tombole, dostalo malý dárek na památku. Celodenní program byl zakončen ohňovou show na nádvoří TD. Dětem se program moc líbil.

Jerry Elzner zemřel 12. září 2009

12. září 2009 v 20:02 | Jaroslav Skopal |  Historie

Z Corpus Christi, Texas

Z Texasu přišla smutná zpráva od jeho dcery Marsha Elzner ve znění:
Today my Dad passed away.
Jerry Elzner odešel v 84 letech. Narodil se v Texasu, avšak jeho rodiče pocházeli z Moravy. Do Texasu přišli za prací a stali se tam farmáři.
Jerry Elzner sloužil v americké armádě, často mimo domov, dokonce i v Evropě. Jeho poslední povolání bylo "pošťák".
V důchodu byl plný aktivit. Snažil se o udržování povědomí o rodné zemi mezi českými krajany na americké půdě. Využíval k tomu i svých funkcí v americkém Sokole, Slovanské podporující jednotě státu Texas (SPJST) a v dalších organizacích s vazbou na Československo a později Českou republiku. Málokdo se tolik najezdil do rodné země svých rodičů. Byly to malé zájezdy, protože vždy sebou bral další osoby.
V Sokole Přerov jsme se s ním setkali několikrát. Besedovali jsme s ním, ukazovali mu prostředí, ve kterém naše tělocvičná jednota působí, a několikrát jsme z jeho rukou převzali i finanční dar sokolů z Corpus Christi na obnovu sokolovny, zejména po velké povodni v roce 1997.
Jerry Elzner se dočkal řady ocenění od vládních představitelů, různých institucí a to jako doma, tak i v České republice.
Po převzetí ceny Jana Masaryka Gratias Agit 2005 koncem června 2005 na Ministerstvu zahraničních věcí v Praze se zastavil se svým přítelem Jerrym Sijanským i v Přerově při svém obvyklém okruhu Českou republikou.
Zmíněná cena je udělována každoročně nejvýznamnějším zahraničním občanům, kteří podporují v zahraničí vztah k českému jazyku, české kultuře a celému nejen kulturnímu dědictví. Mezi laureáty byl v roce 2005 mj. i Tomáš Baťa z Kanady. Řekl bych, že právě z této ceny převzaté od tehdejšího ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody měl Jerry Elzner největší radost.

Memoriál Jaroslava Václavíka

9. září 2009 v 23:18 | Jaroslav Skopal, Alois Košťálek |  Z činnosti

Areál T.J. Sokol Mohelnice, 6. září 2009

Další obrázky viz galerie
Bratr Jaroslav Václavík ze Šternberka byl předsedou odboru sportu Olomoucké župy Smrčkovy, organizátorem přeboru ČOS ve volejbalu a iniciátorem sportovní soutěže sokolských žup Olomouckého kraje, které se uskutečnily ve Šternberku a v Olšanech. Třetí soutěž ve více sportech již Krajská koordinační rada v Olomouckém kraji uspořádala pod názvem "Memoriál Jaroslava Václavíka" jako vzpomínku na tohoto nedávno zesnulého aktivního sokolského činovníka.
Soutěž se konala 6. září 2009 v Mohelnici, jejím ředitelem byl starosta Sokolské župy Severomoravské Jiří Sobotík a organizační zabezpečení převzal starosta Sokola Mohelnice Vladimír Daněk, když podstatná část soutěží se konala ve sportovním areálu jeho jednoty. Na tuto úspěšnou celodenní akci přijelo kolem 190 sokolských sportovců ze všech čtyř žup, které spadají do Olomouckého kraje. Čestnými hosty byli poslanec Parlamentu ČR a místostarosta Mohelnice Pavel Němec, starosta Mohelnice Zdeněk Jirásko a sestra Libuše Václavíková, vdova po Jaroslavu Václavíkovi.
Soutěžní řád umožňoval župám postavit i dvě družstva, pokud jiná župa soutěž v určitém sportu neobsadila. Soutěžící družstva vystupovala pod názvem svých tělocvičných jednot, takže při hodnocení jsme si museli všichni trochu doplnit své regionální zeměpisné znalosti. Turnaj v malé kopané vyhrálo družstvo z dosud neznámého Sokola Střelice před Dubickem, Rokytnicí u Přerova a Dlouhomilovem. V nohejbalu trojic zvítězila Mohelnice B před Mohelnicí A, Troubelicemi, Majetínem a Vlkošem.
V kvalitní volejbalové soutěži mužů zvítězil Sokol Šternberk před Otaslavicemi a Mohelnicí. Vyrovnaná byla i soutěž ve volejbale žen, v níž prvé místo obsadil Sokol Hranice před Šternberkem, Mohelnicí a Smržicemi. Na pěkném pískovém hřišti se odbyla soutěž sedmi smíšených dvojic v beach volejbalu. Ve finále vyhrál Šternberk 2 nad Dubickem. Na třetím místě skončil Šternberk 1 před Mohelnicí 2. Jedině soutěž ve stolním tenisu se hrála pod střechou. Nejvíc hráčů dodal Sokol Neředín, který také získal většinu nejlepších umístění. Jsou k dispozici i jména účastníků této soutěže:
Muži
1. Jakub Chalupa So Neředín/ž.Ol-Sm/
2. Jakub Kováčik So Neředín/ž.Ol-Sm/
3. Tomáš Mazurka So Dlouhomilov /ž.SM/
4. M.Janík So Němčice n.H./ž.Pr/
čtyřhra
1. Chalupa-Holík So Neředín /ž.Ol-Sm/
2. Braný -Mazurka So Dubicko/So Dlouhomilov /ž.SM/
3. Janík-Vlach So Němčice n.H./ž.Pro/
4. Palásek-Palásek So Němčice n.H./ž.Pro/
Ženy
1. Vendula Polednová So Neředín/ž. Ol-Sm/
2. Iveta Hájková So Neředín
3.Hana Ledererová So Neředín
4. Lenka Mazurková So Dlouhomilov/ ž.SM/
čtyřhra
1.Hájková-Ledererová So Neředín
2.Prokopová-Kroupová So Vlkoš /ž.ST-Kr/
3.Braná-Mazurková So Dubicko/ž.SM/

Podle zvláštního klíče pak byly vyhodnoceny i jednotlivé župy, takže konečný výsledek přinesl toto pořadí sokolských žup: 1. Olomoucká 99, 2. Severomoravská 76, 3. Středomoravská 32, 4. Prostějovská 31. Soutěž podpořil grantem Olomoucký kraj.