Bohumír Baroš 95 let

1. července 2009 v 19:04 | Jaroslav Skopal |  Historie
Bohumír Baroš při letce na hrazdě, asi 1946
Další fotografie viz GALERIE
Nositel Stříbrné medaile České obce sokolské z roku 1997 a slavný sokolský sportovec Bohumír Baroš se 2. července 2009 dožívá svých devadesátých pátých narozenin. Narodil se ve Viganticích na Valašsku v roce 1914, ve dvanácti letech vstoupil do Sokola v Hutisku a závodnímu cvičení na nářadí se začal věnovat v Sokole Valašské Meziříčí. Proto se k němu rádi hlásí i sokoli ze Sokolské župy Valašské. Své první velké závody absolvoval na IX. všesokolském sletu v Praze v roce 1932 v lehké atletice a cvičení na nářadí. Tehdy se ještě nepoužíval termín sportovní gymnastika. Jako československý reprezentant, popř. reprezentant ČOS, cvičil s takovými osobnostmi jako byli Alois Hudec, Jan Gajdoš, Vratislav Petráček, Jan Sládek či Jaroslav Kollinger. Vybojoval si účast pro nácvik družstva na berlínskou olympiádu v roce 1936, zranění mu však nakonec účast v této vrcholové soutěži zhatilo.
Od roku 1936 působil v Opavě a od roku 1939 je trvale v Přerově. Dnes žije v místní části Přerov - Kozlovice. Svého největšího úspěchu dosáhl v sokolském závodě Čechy - Morava v Brně v roce 1940, když jej vyhrál. V roce 1947 byl jako reprezentant ČOS na závodech v USA druhý za legendou berlínské olympiády Aloisem Hudcem. Šlo o mezistátní utkání Československo - USA. Sportovní gymnastika se tehdy u nás na vrcholové úrovni cvičila prakticky jen v Sokole. Na cestu do Spojených států se mu vážou další vzpomínky, protože po závodě následovala šňůra exhibičních vystoupení v městech, kde působil a dosud působí Sokol, jako např. v Philadelphii, Chicagu, Pittsburgu, Washingtonu či v kanadském Torontu.
Bohumír Baroš zná dobře prostředí nejen běžných sokoloven, zejména té přerovské, ale i Tyršova domu. Tam absolvoval četná cvičitelská školení a na konci své kariéry předával zkušenosti jak borcům z přerovského Sokola, tak i sportovním gymnastkám, které v jednotě působily. V tiskem vydané zprávě Tělocvičné jednoty Sokol Přerov za rok 1946 byla publikována jeho fotografie při letce nad hrazdou. Hrazda, stejně jako i v jiných jednotách, byla pro jarní a letní sezónu montována na venkovním cvičišti a doskoky z ní směřovaly do písku, s čímž museli borci počítat. Bohumír Baroš se v mládí vyučil stolařem, pracoval buď ve velkých podnicích, jako např. v přerovské Meoptě, nebo ve vlastní dílně, v níž dvanáct let vyráběl tělocvičné nářadí. K jeho přerovským gymnastickým přátelům patřili Zdeněk Frühauf, Zdeněk Kruml, František Simon (ti již zemřeli), a dále patří Drahomír Surynek, který dnes působí v Sokole Zborovice v župě Hanácké, Bohumil Domanský a Vladimír Tabery, který přišel do Přerova z župy Prostějovské v roce 1950. Ti, co dosud žijí, se stále scházejí, a připomínají si léta, kdy sportovní gymnastika byla pro ně vším.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama