Červenec 2009

Letní turnaj v odbíjené - IX.ročník

30. července 2009 v 16:58 | Renáta Zlámalová |  Organizační

Sokol Velká zve

Ilustrační foto zařadil Jaroslav Skopal (je z Užhorodu z období 1928-29)


Pořadatel: T. J. Sokol Velká
Datum konání: sobota 22.8.2009
Místo konání: sportovní areál - dva venkovní kurty T. J. Sokola Velká
Ředitelé turnaje: Petr Zlámal a Miroslav Cvečka
Časový rozpis:
8:30 - prezentace družstev
8:45 - porada vedoucích družstev a losování
9ºº - zahájení soutěže
16-18ºº - předání cen, ukončení, volná zábava,
T. J. Sokol Velká zajistí: hřiště, sítě, zapisovatele,
Zabezpečení: šatna, sprcha a prodej bohatého občerstvení, teplého jídla, cukrovinek, pití, atd.
Startují: šestičlenná družstva a náhradníci,
Smíšené družstvo tvoří vždy nejméně 2 ženy doplněné muži a to po celou dobu utkání!!!
Rozhodčí: T. J. Sokol Velká má rozhodčí nebo budou zvoleni ze zúčastněných družstev
Předpis: hraje se podle mezinárodních pravidel volejbalu
Hráči hrají na vlastní nebezpečí.
Přihlášky: účast potvrďte nejpozději do 19.8.2009
Renáta Zlámalová , Velká 105, PSČ 753 01 Hranice
Nebo telefonické oznámení na telefonu 777 100 837 , 60... nebo
e-mail: TJSOKOLVELKA@SEZNAM.CZ
Startovné: 400,- za družstvo - platba při prezentaci
Úhrada: startovné, doprava na vlastní náklady hráčů nebo vysílající složky.
Vyhodnocení: Každé družstvo obdrží diplomy, první tři družstva pohár
Poznámka: pořadatel si vyhrazuje právo organizačních změn v případě naléhavé potřeby, turnaj se koná za každého počasí.

Ze sletu Americké obce sokolské

12. července 2009 v 22:21 | Eva Střížovská |  Z činnosti

Forth Worth, Texas, 26.-27.6.2009

Na snímku jsou Miloš Živný a Pavel Burda s vlajkou Kalifornské republiky při průvodu po
Main Street 26.6.2009
A tak to vypadalo po skončení průvodu v hale Kongresového centra. Uprostřed v civilu Eva Střížovská, redaktortka Českého dialogu.
Skupina amerických sokolů s Romem Milanem (v klobouku) 27.6.2009
Přerovští sokoli se těší na připravované setkání s účastnicí tohoto sletu sestrou Zdenou Koluchovou v září.
Autoři obrázků: Barney O´Donnell, Miloš Živný

Rozloučení s cvičebním rokem

12. července 2009 v 21:18 | Miroslav Rozkošný, Voj.Podušel |  Z činnosti

Ze Sokola Přerov

Další obrázky viz fotogalerie

Tradičně posezením u táborového ohně na sokolské zahradě ukončili cvičební rok členové Sokola Přerov také letos. Téměř padesátku sokolů usazených kolem ohně a zpívajících při kytaře tvořily převážně ženy. "Jsme takové skalní účastnice těchto setkání," řekla Helena Sedláčková, náčelnice přerovského Sokola. Ženy tvoří také největší počet cvičenců TJ Sokol Přerov a při cvičení v tělocvičně se proto musí v několika skupinách střídat, zatímco podstatně menšímu počtu mužů prostory tělocvičny bohatě stačí. Menší zájem o cvičení měli v uplynulé sezoně také starší žáci, kteří se raději věnují sportu a jiným zájmům. Přes tyto problémy se zásluhou především obětavých cvičitelů podařilo nacvičit tělocvičnou akademii, se kterou cvičenci vystoupili již v říjnu uplynulého roku v rámci oslav 90. výročí vzniku Československa. Přerovští sokoli však nejen cvičí. V právě uplynulém cvičebním roku si také našli čas ke společnému zájezdu do divadla, na pěší tůru přírodou a jiné zajímavé akce.
Text M.Rozkošný, foto V.Podušel

Bohumír Baroš 95 let

1. července 2009 v 19:04 | Jaroslav Skopal |  Historie
Bohumír Baroš při letce na hrazdě, asi 1946
Další fotografie viz GALERIE
Nositel Stříbrné medaile České obce sokolské z roku 1997 a slavný sokolský sportovec Bohumír Baroš se 2. července 2009 dožívá svých devadesátých pátých narozenin. Narodil se ve Viganticích na Valašsku v roce 1914, ve dvanácti letech vstoupil do Sokola v Hutisku a závodnímu cvičení na nářadí se začal věnovat v Sokole Valašské Meziříčí. Proto se k němu rádi hlásí i sokoli ze Sokolské župy Valašské. Své první velké závody absolvoval na IX. všesokolském sletu v Praze v roce 1932 v lehké atletice a cvičení na nářadí. Tehdy se ještě nepoužíval termín sportovní gymnastika. Jako československý reprezentant, popř. reprezentant ČOS, cvičil s takovými osobnostmi jako byli Alois Hudec, Jan Gajdoš, Vratislav Petráček, Jan Sládek či Jaroslav Kollinger. Vybojoval si účast pro nácvik družstva na berlínskou olympiádu v roce 1936, zranění mu však nakonec účast v této vrcholové soutěži zhatilo.
Od roku 1936 působil v Opavě a od roku 1939 je trvale v Přerově. Dnes žije v místní části Přerov - Kozlovice. Svého největšího úspěchu dosáhl v sokolském závodě Čechy - Morava v Brně v roce 1940, když jej vyhrál. V roce 1947 byl jako reprezentant ČOS na závodech v USA druhý za legendou berlínské olympiády Aloisem Hudcem. Šlo o mezistátní utkání Československo - USA. Sportovní gymnastika se tehdy u nás na vrcholové úrovni cvičila prakticky jen v Sokole. Na cestu do Spojených států se mu vážou další vzpomínky, protože po závodě následovala šňůra exhibičních vystoupení v městech, kde působil a dosud působí Sokol, jako např. v Philadelphii, Chicagu, Pittsburgu, Washingtonu či v kanadském Torontu.
Bohumír Baroš zná dobře prostředí nejen běžných sokoloven, zejména té přerovské, ale i Tyršova domu. Tam absolvoval četná cvičitelská školení a na konci své kariéry předával zkušenosti jak borcům z přerovského Sokola, tak i sportovním gymnastkám, které v jednotě působily. V tiskem vydané zprávě Tělocvičné jednoty Sokol Přerov za rok 1946 byla publikována jeho fotografie při letce nad hrazdou. Hrazda, stejně jako i v jiných jednotách, byla pro jarní a letní sezónu montována na venkovním cvičišti a doskoky z ní směřovaly do písku, s čímž museli borci počítat. Bohumír Baroš se v mládí vyučil stolařem, pracoval buď ve velkých podnicích, jako např. v přerovské Meoptě, nebo ve vlastní dílně, v níž dvanáct let vyráběl tělocvičné nářadí. K jeho přerovským gymnastickým přátelům patřili Zdeněk Frühauf, Zdeněk Kruml, František Simon (ti již zemřeli), a dále patří Drahomír Surynek, který dnes působí v Sokole Zborovice v župě Hanácké, Bohumil Domanský a Vladimír Tabery, který přišel do Přerova z župy Prostějovské v roce 1950. Ti, co dosud žijí, se stále scházejí, a připomínají si léta, kdy sportovní gymnastika byla pro ně vším.