Ohlédnutí za květnovou přehlídkou

12. června 2009 v 9:12 | Marie Veřmiřovská |  Z činnosti

Sokolská loutková divadla v Přerově 15.-17.5.2009

Další fotografie viz GALERIE
V loutkovém divadle SOKOLA PŘEROV se od roku 2003 scházejí v dvouletých časových periodách sokolské loutková divadla z celé naší republiky.Přehlídky sokolské se tak střídají s LOUTKÁŘSKÝMI LETNICEMI, na kterých se představují i nesokolské soubory.
V letošním roce jsme tedy uvítali asi 150 účinkujících spolu s 4 člennou odbornou porotou, která doprovázela tuto nesoutěžní přehlídku cennými radami jak ještě lépe hrát loutkové divadlo.
V porotě se nám vystřídaly osobnosti známé v loutkářském světě a to naši dlouholetí přátelé a potomci legendárního zakladatele loutkového divadla v Čechách, Matěj a Mirka Kopečtí, dále Jan Pém, předseda SAL-SČDO /skupiny amatérských loutkářů- sdružení českých divadelních ochotníků /a Hana Kalašová, oba členové předsednictva divadelních ochotníků. Tedy porota velmi fundovaná i shovívavá s hlavním cílem podpořit a pomoci dobrými radami amatérské scéně v profesním růstu.
K témuž pak byl zaměřen sobotní seminář "O světle na jevišti", který vedl a na specielní otázky z řad účinkujících pak odpovídal Jan Müller, člen loutkového divadla Sokola Královské Vinohrady a také člověk nadmíru profesní, kameraman animovaného filmu. Přesvědčili jsme se, že každá praktická i teoretická rada se někdy hodí a i když specifika svícení na jevišti se nejlépe vychytají na místě samotném, na kterém soubor hraje, přesto si všichni odneseme přátelské rady, kterými se můžeme řídit
v budoucnu na scéně našich divadel.
A i tímto směrem v souborech pracovat a zlepšovat naši herní činnost i po této stránce. Vždyť světlo na jevišti hraje i kouzlí atmosféru děje a to u loutkových divadel platí dvojnásob. Nebo také pracovat na
nově objevených světelných technických možnostech, nevzdávat se moderního pojetí světla na scéně či se jen zdokonalit v základní oblasti již dané osvětlovací techniky, kterou máme k dispozici-tak za to všechno Honzovi pak ještě jednou touto cestou za všechny loutkáře moc a moc děkuji.
Samotný Přerov pak přivítal účastníky téměř tradičním pěkným počasím, dobrým jídlem a i tentokrát větším zájmem z řady divácké veřejnosti a to i přesto, že se v této době Přerov sportovními i jinými jarními akcemi jen hemží a odjezdy z města jsou téměř hromadné.
A tak na naše oficieání zahájení nám přišel popřát všechno nejlepší i náš přerovský primátor a senátor a také bývalý člen našeho LD ing. Jiří Lajtoch; pozdrav pak jsem tlumočila i od poslance pana Jindřicha Valoucha, bývalého starosty města, a JUDr.Petra Dutka, který nás rovněž jako starosta podporoval, a ode všech dalších našich sponzorů a mediálních partnerů, kteří se tohoto zahájení účastnili.
Starosta Sokola Přerov br. ing.Vladimír Tabery jun. a br. Bohumil Domanský pak reprezentovali naši domácí obec sokolskou.
Tak a představení mohla začít. Jako první jsme se představili my, tedy"Přerovský Kašpárek".
V režii Mgr.Evy Černé a za asistence Petra Doudy byla vybrána a pro dětí i s živými herci sehrána "Pohádka z kouzelné obálky". Tato kouzelná hříčka s kontaktem v obecenstvu a kouřící mašinkou a doprovázením obecenstva ve zpěvu a pobízením dětmi za pomoci kouzelného slůvka š š š k rozjetí mašinky, byla nejen pěknou podívanou s jednoduchou, ale zároveň účelnou scénou v pohybu, ale dokázala nadchnout i dospělé diváky.
Dále se představila sokolská loutková divadla ze sokolských tělocvičných jednot:
Bystřice pod Hostýnem
Královské Vinohrady - Praha
Praha - Hostivař
Velké Popovice
Bzenec
Uherské Hradiště
Vyškov
Valašské Meziříčí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama