Sokolové na oslavách Dne vítězství

9. května 2009 v 13:43 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

8. květen 2009

Účast sokolů bylo možno zaznamenat nejen v Přerově, ale i v Hranicích a Sušicích, kde je bylo možno spatřit při položení kytic k památníkům nebo při stafáži během slavnostních aktů.
Jsou použity obrázky z fotogalerie Přerovského deníku
V Přerově jsme položili kytici k Památníku padlých letců na třídě gen. Janouška, potom jsme se přesunuli na hřbitov, kde jsme uctili památku obětí Přerovského povstání a 2. světové války. Zde kytici položili starosta Sokola Přerov Vladimír Tabery společně se Zdeňkem Matyášem ze Sokola Sušice, oba oblečení do historického sokolského kroje, když se museli narychlo přemístit z podobné menší oslavy v obci Sušice do Přerova. To, že historie našeho osvobozování měla i své stinné stránky jsme si uvědomili při položení třetí kytičky u symbolického hrobu účastníka zahraničního odboje za druhé světové války na Západě - poručíka čsl. armády Oldřicha Vodičky z Vlkoše u Přerova, který zahynul v důsledku týrání při výsleších StB na Pankráci 26. května 1949.
Pro hlavní část oslav město Přerov zvolilo položení věnců a kytic u pomníku rudoarmějce na Želátovské ulici. Tam už se všichni přerovští sokolové ani nedostali. Byli tam však jako diváci někteří jiní naši členové, kteří snad pod vlivem předchozí propagace oslav pojali dominantní akci na Želátovské jako jedinou. Zazněl tam dohodnutý projev primátora, zatímco u Pomníku letců a Památníku na hřbitově vše proběhlo v tichosti bez hudby a bez jediné slovní připomínky minulých událostí.
Nové pojetí oslav splnilo jedno z očekávání jeho organizátorů. Na Želátovskou přece jen přišlo víc lidí zejména díky předem avizovanému doprovodnému programu, kde nechyběla starší bojová technika, vystoupení mažoretek i dechové hudby a ukázky národních tanců v krojích. Pěkné počasí pomohlo vytvořit pocit svátku. Průběh oslav bude jistě pořadateli vyhodnocen a doufejme, že při jeho případném opakování za rok budou zváženy připomínky i dalších se zúčastňujících organizací. I přerovští sokolové patrně přinesou o jednu kytici navíc.
Poslední záběr je z připomínky Dne vítězství v Hranicích:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama