Sokol Přerov k 10. výročí přístupu ČR do NATO

12. března 2009 v 9:21 | Bohumil Domanský |  Historie
Letošní 12. březen je v kalendáři označen jako Významný den přístupu České republiky k Severoatlantickému paktu - NATO, jehož desáté výročí si letos připomínáme.

Trvalo tedy téměř celých deset roků než se nám podařilo splnit jeden z hlavních cílů Sametové revoluce z listopadu 1989, a to je jeden z důvodů, abychom si toto výročí připomněli. Hlavní je však cíl, pro který naše republika do tohoto vojenského paktu vstoupila. Tím je zabezpečení ochrany naší státní svrchovanosti a jejího demokratického vývoje.

Z historie posledních šedesáti let

V roce 1947 bylo Československo na jednání se Sověty přinuceno odmítnout hospodářskou pomoc USA tzv. Marshallův plán. Prohlášení ministra zahraničí Jana Masaryka po návratu z Moskvy lze interpretovat jako "konec všech nadějí". Severoatlantický pakt vznikl v roce 1949 jako obrana členských států před vnějším nepřítelem. U jeho zrodu stál sám Winston S. Churchill. Varšavská smlouva byla podepsána v roce 1955 a zanikla v roce 1991. Pro Sověty a satelity bylo NATO jen agresivním paktem, třebaže to nikdy nikdo neprokázal.

Dne 24. srpna 1968, tři dny po vpádu vojsk spřátelených armád, se ministr zahraničí Jiří Hájek ohradil proti jejich zásahu na půdě rady bezpečnosti OSN. Intervenci odsoudil jménem ústavních orgánů Československa. Sovětský delegát však návrh rezoluce, která by zásah v ČSR odsoudila, vetoval.

Jiří Dienstbier se jako čs. ministr zahraničí zapsal do dějin přestřižením ostnatých drátů na ostře střežených hranicích se západním Německem. Toto symbolické gesto, které učinil spolu s ministrem zahraničí SRN v prosinci 1989 se stalo důkazem pádu železné opony a otevřelo cestu k opětovnému sbližování evropských zemí. Ministr zahraničí Josef Zieleniec zastupoval ČR na pravděpodobně nejdůležitějším zasedání NATO od jeho vzniku. Na madridském sumitu v červenci 1997 představitelé NATO rozhodli o přizvání Česka, Polska a Maďarska do Aliance, což znamenalo tečku za rozdělením Evropy na dva nepřátelské tábory.

Jaroslav Šedivý, jako šéf české diplomacie, podepsal v prosinci 1997 v Bruselu protokol o přistoupení ČR k Severoatlantické alianci. Na cestě k plnému členství v NATO tak odstartoval ratifikační proces, během něhož musel vstup do Aliance schválit nejen český parlament, ale i parlamenty všech členských států NATO. Poslední krok na cestě ke členství v NATO, o něž se zasloužily všechny polistopadové vlády, učinil 12. března 1999 ministr zahraničních věcí Jan Kavan. V americkém městě Indenpendence, Missouri, odevzdal do rukou americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové ratifikační listinu o přistoupení k Severoatlantické alianci.

Proč bylo zvoleno město Indenpendence (nezávislost)? V tomto městě žil bývalý prezident USA Harry S.Truman, který se o založení NATO velmi zasloužil. Po padesáti letech rozšířila Aliance své řady o bývalé nepřátele z komunistického bloku, což bylo definitivním koncem studené války.

Vstupem do Aliance se Česká republika vrátila tam, kam po léta patřila - do západního společenství: svou historií, kulturou, hodnotami i stylem života.

Prezident Václav Havel před deseti lety řekl: "Po mnoha staletích existence našeho státu je jeho bezpečnost konečně pevně a dobře zaručena, neboť se stává nedílnou součástí bezpečnosti celého euroamerického světa".

Cenu této hodnoty si uvědomujeme zejména my, členové přerovského Sokola, kteří známe jeho historii. V názvu naší župy je jméno Slavomíra Kratochvila, jedné z prvních obětí protirakouského odboje proti válce a za státní suverenitu českého národa. V řadách ruských, francouzských a italských legiích bojovala za samostatnost naší republiky také řada přerovských sokolů a někteří z nich položili v tomto boji své životy. Podobně jako v pozdější době desítky obětí II. světové války, uvedené na pamětní desce na zdi přerovské sokolovny. Nezákonnosti totalitního, nedemokratického režimu poznal v následujících letech na vlastní kůži br. Rudolf Lukaštík a řada dalších přerovských sokolů.

Vstup našeho vojska do vojenského seskupení NATO chápeme jako záruku, aby se neopakovaly události, které zapříčinily ztrátu naší státní svrchovanosti v letech 1938, 1948 a 1968.

Vzdělavatelský sbor a výbor Tělocvičné jednoty Sokol Přerov

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Hlava | 26. března 2009 v 15:21 | Reagovat

máte to tu pěkné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama