Stodruhé narozeniny Jana Nitky z Tršic

2. ledna 2009 v 19:14 | Miroslav Rozkošný |  Historie
Již vloni 22. listopadu se dožil vzácného jubilea stodruhých narozenin bratr Jan Nitka z Tršic, a to v relativně dobré tělesné a duševní kondici, protože ještě po oslavě narozenin se v doprovodu svého syna zúčastnil Mikulášské besídky pořádané v sále restaurace Radnice. K jeho dobré celoživotní kondici přispělo především cvičení v Sokole a práce na zahradě až do velmi vysokého věku, kdy ještě v devětadevadesti letech sklízel ovoce ze žebře. "Ale již jen z nižších šprušlí," jak se mi tenkrát přiznal.
Na prvním sokolském sletu cvičil br. Nitka jako dorostenec a člen Sokola Tršice již v roce 1920 v Praze na Letné a posledního Všesokolského sletu v Praze se v roce 1948 zúčastnil jako cvičitel žáků. Mezitím pravidelně cvičil v Sokole a na jeho tzv. veletoče na hrazdě a další náročné cviky s obdivem dodnes vzpomínají pamětníci. Bratr Jan Nitka byl znám také mezi Sokoly v přerovské sokolovně kam jezdil na schůze Středomoravské župy Kratochvílovy jako člen jejího Náčelnictva a od roku 1931 do roku 1939 jako předseda Komise soudců nebo-li sudích. Své dobré vztahy s přerovskými Sokoly nepřerušil ani po zrušení Sokola německými okupanty. Svědčí o tom i skutečnost, že po odchodu br. Rudolfa Lukaštíka do zahraničního odboje, pečoval o jeho zahradu.
Bratr Jan Nitka pracoval po celý život jako zahradník, pracovník ovocných školek a sadař. Vyučil se v roce 1924 u firmy Vybíral - Závodník v Tršicích. Po vyučení pracoval v několika zahradnictví v Čechách a na Moravě. V roce 1930 založil vlastní zahradnictví v Tršicích, které později převzalo místní Jednotné zemědělské družstvo. Vedle práce v družstevním zahradnictví byl Jan Nitka velmi činný i v zájmových zahrádkářských organizacích. Vyšlechtil dvě odrůdy lískových ořechů a publikoval řadu svých článků v odborných časopisech i denním tisku. Jako instruktor Českého zahrádkářského svazu předával své poznatky a zkušenosti v řadě přednášek v Čechách a na Moravě. Mezi nimi také v Přerově
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama