Ke sletovému roku 1948

29. ledna 2009 v 16:50 | Jaroslav Skopal, Dušan Vepřek |  Historie
V předtuše budoucího tlaku komunistů na Sokol, aby se stal masovou a státem a komunisty ovládanou organizací, vydalo Lukaštíkovo župní předsednictvo pro své členy novoročenku pro rok 1948, v níž se praví: "Zůstaneme věrni ideálům Tyršovým a budeme se radovat z pilné práce, kterou konáme pro dokonalý zdar XI. všesokolského sletu. Nazdar!" Podepsáni jsou vedle župního starosty Lukaštíka také jednatel Vladimír Chmelař, vzdělavatel Viktor Netočný, náčelnice Ludmila Chytilová a náčelník Vincenc Křístek.Neblahé očekávání útoku na Sokol se naplnilo. Jedním z těch, kteří tvrdě vzdorovali a neustoupili od sokolských zásad, byl i tehdejší župní starosta Rudolf Lukaštík. Z žen jmenuji alespoň Ludmilu Chytilovou, která byla svědkyní nesmiřitelné argumentace Rudolfa Lukaštíka při obhajobě původní podoby Sokola před komunisty, zejména Josefem Zuzaňákem a právním poradcem výboru Sokola Přerov z roku 1947 Václavem Häuslerem. Ti a ještě další začali od roku 1948 prosazovat novou tvář Sokola odpovídající nastupujícímu budování socialismu, kdy linii a ducha sokolské činnosti měla určovat KSČ.


XI. všesokolského sletu žactva se v Praze ve dnech 15.-19. června 1948 zúčastnila velká žákovská výprava ze Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy. Na fotografii, kterou poskytl k publikaci Dušan Vepřek je skupinka žáků ze Sokola Přerov pod Petřínskou věží.
Stojící zleva Milan Beňa, xy, Tomáš Řičánek, Jiří Tomešek, Dušan Hanzal a Dušan Vepřek; jméno vedoucího v mužském sokolském kroji zapomenuto; ve spodní řadě zleva xy, Oldřich Horák, Alois Sehnálek, Břetislav Reichel, Miroslav Škach.
Kdo znáte nepojmenované účastníky, uveďte je , prosím, do komentáře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alois Košťálek | E-mail | 30. ledna 2009 v 7:38 | Reagovat

Dotaz. Je žák Alois Sehnálek totožný s pozdějším vedoucím projekce OSP Přerov ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama