Slet pod Ještědem

17. prosince 2008 v 12:16 | Milan Geryk |  Z činnosti

Článek je převzat ze Sokolského zpravodaje T.J. Sokol Přerov

Vyvrcholením cvičebního roku 2007 - 2008 pro konzervativnější část členstva byl bezesporu slet pod Ještědem v Liberci ve dnech 20. až 22. 6. 2008. Iniciátorkou byla jako před šesti lety sestra Jarina Žitná z výboru České obce sokolské. V časopise SOKOL č.5/2008 vyzvedla pohnutý vývoj Sokola v Liberci, v kraji s převahou německého obyvatelstva, usilujícího o odtržení od nově vzniklé Československé republiky. Krajský slet 1921 s účastí 5600 cvičenců a cvičenek, jízdy a dalších složek přispěl ke zvýšení sebevědomí českého živlu. Byl prvním sletem pod Ještědem. Sokolský zájezd pěti pražských žup v roce 1930 proběhl ve stejné atmosféře. Na X. všesokolském sletu v Praze v roce 1938 Podještědská župa demonstrovala proti nástupu nacismu. Druhý liberecký slet byl až v roce 2002 (viz Přerovský sokolský Zpravodaj 2002). Letošní, třetí slet, na počest 90. výročí vzniku republiky lze označit jako čtrnáctiapůltý, protože část skladeb opakoval ze XIV. všesokolského sletu v Praze a zbytek jsou skladby nové, nebo přizpůsobené pro sletové provedení. Vystupují snad všechny naše župy, navíc Slovensko, Švýcarsko a USA. Přihlásilo se 1483 členů věrné gardy se skladbou "Ta naše písnička česká", 465 cvičenců a cvičenek "Výlet s aerobikem", předškolní děti a rodiče s dětmi "Hrátky s hudbou", 432 žen s bubínky "To všechno přines čas", 720 žen "Zpěv naděje", 144 cvičenců v koedukované skladbě "Slovensko, do toho!", 990 žen "Léto", 940 žákyň s klobouky a šátky "Bossa - nova" na melodii z filmu Starci na chmelu, 605 mužů "Chlapáci II" a 1404 žen s kužely !Malá noční hudba" a "Mozartiana".
Z naší župy Středomoravské - Kratochvilovy byly zastoupeny složky:· ženy s kužely, Chlapáci II, Ta naše písnička česká
Spolu s členy Tělocvičné jednoty Sokol Přerov cvičili v Liberci i členové Sokola Hranice, Sušice a Brodek u Přerova.
V pátek 20. 6. v 7.45 hodin vyjely od sokolovny 2 autobusy s účastníky sletu. O zajímavostech během cesty informovala ses. prof. Bártková. Ubytování ve strojní průmyslovce a na dalších dvou místech trvalo cca do 15 hodin. Stravování bylo zajištěno přímo na Městském stadionu. Přihlášení členové shlédli v Divadle Dvořákovu Rusalku, ostatní měli volno a mnozí si vyšlápli nebo vyjeli na Ještěd. Využili koupeného odznaku umožňujícího bezplatné jízdy tramvají.
V sobotu 21. 6. dopoledne všichni pilovali skladby a nástupy na stadionu. V odpoledních hodinách účastníci sletu nastoupili ve sletových cvičebních úborech a vpochodovali před radnici, kde byli přivítáni zástupcem magistrátu a pořadatelskou župou.
V neděli 22.6. dopoledne proběhla generální zkouška a odpoledne od 14 hodin slavnostní vystoupení, částečně přenášené státní televizí. Naši cvičenci předvedli své skladby s maximálním nasazením a patří jim z to dík. Největší úspěch zaznamenala "Věrná garda" jednak dojemnou hudbou Karla Hašlera, jednak statečným provedením. Velký úspěch měla svou čilostí a dynamikou slovenská skladba. Velkou pozornost diváků vyvolaly ženy s kužely a Chlapáci II. Ovšem všechny skladby byly odměněny potleskem. Sokolské pochody doprovázely všechny nástupy i odchody. Pořadatelé se své funkce zhostili velmi dobře. U Přerováků je třeba poděkovat zejména těm, kteří nacvičili skladby, u mužů br. Vladimír Tabery, u žen s kužely ses. Olga Fárková, u Věrné gardy ses. Zdena Koluchová. Malý úraz těsně před vystoupením vyřadil jednoho muže z Chlapáků, improvizovalo se s náhradníkem, ale nebylo to poznat v provedení skladby.
Historický prapor Sokola Přerov nesl starosta jednoty br. ing. Vladimír Tabery. Účastníci byli dle mého názoru spokojeni, až na zbytečné výpadky v organizaci. Návrat autobusů do Přerova byl se zpěvem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama